Po prvi put dva nosioca zastave na ceremoniji otvaranja Olimpijskih igara

MOK Šalje izuzetno snažnu poruku da je ravnoteža polova stvarnost na Olimpijskim igrama

Izvršni odbor (IO) Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) donio je dvije ključne odluke da skrene još više pažnje na rodnu ravnopravnost na Olimpijskim ljetnim igrama, počevši od Tokija 2020. 

"Olimpijske igre Tokio 2020 će biti prve rodno uravnotežene olimpijske igre u istoriji s 48,8 posto  učešća žena", rekao je predsjednik MOK-a Thomas Bach. „Danas je IO MOK-a takođe odlučio da treba da bude - po prvi put ikada - najmanje po jedna sportistkinja i jedan sportista u svakom od 206 timova i olimpijskog tima MOK-a za izbeglice koji učestvuju na Igrama Olimpijade. Pored toga, promijenili smo i pravila kako bismo nacionalnim olimpijskim komitetima omogućili da nominuju sportiste i sportistkinje da zajedno nose njihovu zastavu tokom ceremonije otvaranja. Potičemo sve nacionalne olimpijske komitete da iskoriste ovu opciju. Sa ove dvije inicijative, MOK šalje još jednu izuzetno snažnu poruku svijetu da je rodna ravnoteža stvarnost na Olimpijskim igrama “, naglasio je Bach. 

PUNA RODNA ZASTUPLJENOST U PREDSTAVLJANJU SVIH NOK-ova PO PRVI PUT IKADA 

Kako bi osigurao punu zastupljenost polova u timovima iz 206 nacionalnih olimpijskih komiteta (NOK-ova), IO je odlučio da sve NOK-ove treba predstavljati najmanje jedna ženska sportistkinja i jedan muški sportista na svim izdanjima Olimpijskih ljetnih igara. Ovo će se prvi put primijeniti na Olimpijskim igrama u Tokiju 2020.  

IO je ratifikovao princip rada s Međunarodnim federacijama (IF-ovima) kako bi dodijelio ograničeni broj dodatnih mjesta na kvotama NOK-ovima koji nisu uspjeli da se kvalifikuju ili su osigurali tripartitno mjesto za poziv, za najmanje jednog muškarca i jednu ženu za Olimpijske igre Tokio 2020. 

JEDNA SPORTISTKINJA I JEDAN SPORTISTA NOSIOCI ZASTAVE NA CEREMONIJI OTVARANJA 

IO MOK-a odobrio je promjenu smjernica protokola MOK-a kako bi se omogućilo da jedna sportistkinja i jedan sportista svakog NOK-a zajedno nose zastavu tokom ceremonije otvaranja Olimpijskih ljetnih igara. Potiču se svi NOK-ovi da iskoriste ovu priliku. 

OLIMPIJSKO PUTOVANJE KA RAVNOPRAVNOSTI POLOVA 

Od 1900. godine, kada su prvi put 22 žene učestvovale na Olimpijskim igrama u Parizu, pa sve do 2018. godine, kada su Olimpijske igre mladih u Buenos Airesu bile prve potpuno rodno uravnoteženi olimpijski događaj ikada, MOK je uložio mnogo napora za postizanje rodne ravnoteže u vrijeme igara.  

London 2012 je prvi put da su svi NOK-ovi uspjeli da u svoju delegaciju uključe barem jednu sportistkinju u istoriji Igara: Brunej, Saudijska Arabija i Katar svi su prvi put ikada imali ženske sportiste u svom sastavu. Međutim, nijedno izdanje Olimpijskih igara nije uživalo znamenitost da je svih 206 NOK-ova predstavljalo bar jedan muški i jedna ženska sportstkinja zajedno u svojim delegacijama.  

Pored toga, nedavno je donesen niz važnih odluka o stvaranju rodno uravnoteženijeg programa događaja i kvota sportista za Tokio 2020. Četiri IF-a po prvi put prelaze na rodno uravnotežene događaje (kanu, veslanje, streljaštvo i dizanje tegova) . Na nivou discipline postići će se rodna ravnoteža u BMX utrkama, brdskom biciklizmu i rvanju slobodnim stilom. Što se tiče kvota za sportiste, šest IF-a će prvi put prijeći na rodnu ravnotežu (kanu, džudo, veslanje, jedrenje, streljaštvo i dizanje tegova).  

Sve ove akcije dovest će do očekivanog novog rekorda od 48,8% ženskog učešća u Tokiju 2020, s opredjeljenjem za postizanje pune rodne ravnopravnosti za Olimpijske igre Pariz 2024.  

MOK je sam krenuo novim putem u unapređivanju rodne ravnopravnosti u sportskoj areni i šire, što je potvrđeno lansiranjem njegovog Projekta revizije rodne ravnopravnosti 2018. godine.  

I na terenu i van njega, sve zainteresirane strane u Olimpijskom pokretu rade na boljoj rodnoj ravnoteži na Olimpijskim igrama i Olimpijskim igrama mladih (YOG) te u administraciji i vođstvu sportskih organizacija. Današnje odluke IO MOK-a pojačavaju ovu posvećenost. Na primjer, u MOK-u, 46% članova komisije MOK-a su žene. Ovo je istorijski maksimum. Od 2013. godine, kao rezultat Olimpijske agende 2020, učešće žena u komisijama MOK-a više je nego udvostručeno. 

 

Izvor: www.olympic.org

Prijavite se na newsletter Olimpijskog komiteta Bosne i Hercegovine