OKRUGLI STO“Kreiranje budžeta za sport na nivou BiH i kriteriji raspodjele sredstava“.
U utorak 28.02.2012. godine u prostorijama Olimpijskog komiteta BiH, čelnici Olimpijskog komiteta BiH, članovi Izvršnog komiteta Olimpijskog komiteta BiH sa predstavnicima strukovnih sportskih saveza BiH, održali su Okrugli sto na temu „Kreiranje budžeta za sport na nivou BiH i kriteriji raspodjele sredstava“.
Odziv na Okrugli sto je bio je odličan i bilo je prisutno 29 predstavnika strukovnih sportskih saveza BiH, što govori o važnosti ovog sastanka.
U veoma konstruktivnoj atmosferi, predstavnici strukovnih sportski saveza BiH su iznijeli svoje stavove, kritike kao i prijedloge za rješavanje problematike u kojoj se sport trenutno nalazi.
Predstavnici strukovnih sportskih saveza BiH su konstatovali da je ovaj način finansiranja vrhunskog sporta, Olimpijskog komiteta BiH, sportskih strukovnih saveza BiH , te njihovih državnih i reprezentativnih selekcija neučinkovit i neodrživ.
Pojedini predstavnici saveza su u vrlo emotivnom i na momente dramatičnom izlaganju predlagali restriktivne mjere, pa čak i radikalne, pozivajući se na generalni štrajk svih reprezentaivnih-državnih sportskih selekcija i to pred zgradom Vijeća ministara BiH, ne učešćem na međunarodnim takmičenjima , kao i mnoge druge mjere ovog tipa, ukoliko se ne udovolji njihovim zahtjevima.
Osnovni zahtjevi strukovnih sportskih saveza BiH na ovom Okruglom stolu su bili:
- Uvečanje izdvajanja sredstava iz državnog budžeta za sport sa 1.300.000,00 KM na 1% od ukupnog budžeta BiH (Evropske zemlje izdvajaju 1,5% do 2% )
- Izdvojeni novci bi bili raspoloživi isključivo za rad i predstavljanje reprezentativnih selekcija Olimpijskog komiteta BIH i sportskih strukovnih saveza BiH, a ne za niže nivoe sportskog organizovanja, koji svoje budžete i planove formiraju na gradskim , kantonalnim, opštinskim pa čak i entiteskim nivoima. Novac iz rezervi budžeta bi se dijelio po istom principu.
- Poučeni dobrom praksom svih zemalja svijeta, novac bi trebao biti djeljen na način da Olimpijski komitet BIH i savezi oforme ekspertnu Komisiju za raspodjelu sredstava po jasno utvrđenim kriterijima, a ne po političkim, regionalnim i prijateljskim principima , kakav je slučaj bio do sada
- Olimpijski komitet BiH a shodno članu 66. Zakona o sportu BiH, mora preći iz nebudžetskog udruženja građana u budžetskog korisnika, kao krovna sportska institucija BiH.
- Potpuna implementacija “Strategije razvoja sporta u BiH”
Svi prisutni su svojim potpisom i jedinstvenim stavom dali punu podršku predsjedniku OK BIH prof.dr Izetu Rađi, potpredsjedniku OK BIH Siniši Kisiću i potpredsjedniku OK BIH Marijanu Kvesiću, da na današnjem sastanku sa ministrom Civilnih poslova BiH g-dinom Sredojem Novićem iznesu i zastupaju ove stavove kao jedinstvene stavove Olimpijskog komiteta BiH i svih strukovnih sportskih saveza BIH.