O nama
Olimpijski komitet Bosne i Hercegovine (OK BiH) je krovna sportska organizacija Bosne i Hercegovine osnovana 4. juna 1992. godine i priznat od strane Međunarodnog olimpijskog komiteta (MOK) 24. septembra 1993. godine. OK BiH član je MOK-a i obavezan je poštovati principe i odredbe Olimpijske povelje, Etičkog kodeksa MOK-a i Svjetskog antidoping kodeksa, odluka MOK-a kao najvišeg tijela Olimpijskog pokreta. OK BiH upisan je u Registar Udruženja kod Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine u skladu sa odredbama Zakona o sportu u Bosni i Hercegovini ("Službeni glasnik BiH" br: 27/08, 102/09 i 66/16) i Zakona o udruženjima i fondacijama Bosne i Hercegovine ("Službeni glasnik BiH" br: 32/01, 42/03, 63/08, 76/11 i 94/16) Sjedište OK BiH je u Sarajevu, Alipašina bb (Zetra).
Ciljevi i djelatnosti OK BiH:
- Širenje i afirmiranje principa olimpijskog pokreta i etičkih normi u sportu.
- Briga i zaštita simbola i obilježja Međunarodnog olimpijskog komiteta u Bosni i Hercegovini.
- Predstavljanje sporta Bosne i Hercegovine u Međunarodnom olimpijskom komitetu i odgovarajućim međunarodnim sportskim asocijacijama.
- Organizacija i rukovođenje aktivnosti nastupa sportista Bosne i Hercegovine na Olimpijskim igrama i drugim zvaničnim međunarodnim takmičenjima.
- Učešće ekipa i pojedinaca na drugim međunarodnim takmičenjima pod okriljem MOK-a, ANOK-a, EOK-a i ICMG-a. OK BiH je odgovoran za ponašanje članova svoje delegacije.
- Podsticanje, praćenje i unapređenje sporta u Bosni i Hercegovini.
- Učestvovanje u ostvarivanju politike razvoja sporta u Bosni i Hercegovini.
- Predlaganje programa od javnog interesa u sportu.
- Učešće u izradi Strategije.
- Osigurava poštivanje i provođenje Olimpijske povelje.
- Poduzima mjere protiv svakog oblika diskriminacije i nasilja u sportu na osnovu rasne, etničke, vjerske, političke, spolne ili druge pripadnosti.
- Radi na održavanju dobrih i kooperativnih odnosa sa nadležnim organima svih nivoa vlasti u BiH na način da štiti autonomiju OK BiH i opire se svim oblicima pritisaka, uključujući i one političke, vjerske ili ekonomske prirode, koji ga mogu sprečavati u poštivanju Olimpijske povelje.
- Kandidira organizatora Olimpijskih igara, svjetskog ili evropskog prvenstva ili drugog sportskog takmičenja u disciplinama olimpijskih sportova.
Ostali ciljevi i djelatnosti OK BiH su detaljno definisani u Statutu OK BiH.