Sarajevo obilježava 41. godišnjicu ZOI 1984. i raspravlja o olimpijskoj budućnosti

Olimpijski komitet BiH je danas u Olimpijskom muzeju u Sarajevu bio domaćin obilježavanja 41. godišnjice Zimskih olimpijskih igara Sarajevo 1984. Ovom prilikom promovirana je knjiga „40. godišnjica Olimpijskih igara u Sarajevu“, koja kroz fotografije prikazuje ključne momente proslave 40. godišnjice i osvrt na olimpijsko nasljeđe.  

Događaj je uključivao panel diskusiju na temu „Olimpijska budućnost i obnova olimpijskih borilišta“.  Učesnici panela su bili: akademik prof. dr. Izet Rađo (predsjednik Olimpijskog komiteta BiH), Kenan Magoda (ministar sporta i kulture Kantona Sarajevo i bivši generalni direktor ZOI '84), dr. Sanela Klarić (stručnjak za održivu arhitekturu i olimpijska borilišta) i Predrag Puharić (gradonačelnik Grada Sarajeva).

“S velikim zadovoljstvom obilježavamo 41. godišnjicu Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu 1984. godine, događaja koji je ostavio neizbrisiv trag u srcima svih nas. Povodom 40. godišnjice, objavljena je knjiga koja na detaljan način dočarava uspomene, izazove i pobjede koje su obilježile 40. godišnjicu, knjiga nije samo hommage prošlosti, već i inspiracija za buduće generacije sportista i ljubitelja olimpijskog duha. Vjerujemo da će nas sjećanje na Sarajevo 1984. godine potaknuti da nastavimo s radom na sportskom povezivanju i unapređenju olimpijske ideje”, izjavio je predsjednik OK BiH, prof. dr. Izet Rađo, akademik.

Panel je raspravljao o aktualnom stanju olimpijskih objekata, potencijalu za buduće olimpijske događaje, uključujući mogućnost organizacije Zimskih olimpijskih igara za mlade 2032. godine, te neophodnoj potrebi za političkom podrškom na svim nivoima vlasti.  Posebna pažnja posvećena je obnovi bob staze, skakaonica i ledene dvorane, uključujući i finansijske aspekte i planove za održavanje.

Predsjednik OK BIH, akademik Izet Rađo rekao je da je potrebno hrabrosti u našem društvu, kao što je to bilo '84 da bi realizirali velike projekte.

Predrag Puharić, gradonačelnik Grada Sarajeva, istakao je da je 75% olimpijskih borilišta uništeno, te da Grad Sarajevo radi na projektima reparacije uništenih olimpijskih borilišta. Već u prošloj godini, Grad Sarajevo započeo je realizaciju projekta obnove bob staze na Trebeviću.

Kenan Magoda, Ministar kulture i sporta Kantona Sarajevo: „Kao društvo smo zakazali. Zakazali smo i prema Olimpijskom komitetu BiH, neophodno je da institucije u BiH u svoje budžete uvrste finansiranje sporta i sportista. Veliki je teret spao na leđa Ministarstva kulture i sporta KS koji svim svojim resursima radi na unapređenju sporta.“

Dr Klarić Sanela: „Za mene bob staza ima sentimentalnu vrijednost. Bob staza, stoji i svjedoči. Bez većih ulaganja se može reparirati kako bi se osposobila za korištenje. Proglašena je monumentom od važnosti Kantona Sarajevo. Nadamo se da ćemo iznaći sredstva za izradu studije izvodljivosti za bob stazu. Bob staza i dalje živi, bh. sportisti u proljetnom i ljetnom periodu koriste tu stazu za treninge.“

Ovaj događaj naglašava sarajevsku posvećenost olimpijskim idealima i nastojanje da se olimpijsko nasljeđe očuva i unaprijedi za buduće generacije. Grad Sarajevo nastavlja težiti za održivim razvojem i promocijom olimpijskih vrijednosti.

Prijavite se na newsletter Olimpijskog komiteta Bosne i Hercegovine