Sjajni rezultati bh. takmičara

Proteklog vikenda su bh. takmičari nastupali na turnirima diljem svijeta, u nastavku pročitajte odlične rezultate.

ATLETIKA

Naši atletičari Amel Tuka, Mesud Pezer i Abedin Mujezinovć tokom vikenda nastupali su na Evropskom atletskom dvoranskom prvenstvu koje se održavalo u poljskom Torunu.

Najbolji bh. bacač kugle Mesud Pezer je imao dobar nastup u kvalifikacijama i tako osigurao svoj nastup u finalu. Mesud je u finalu zauzeo 8. mjesto.

Amel i Abedin su nastupali u disciplini na 800m. Abedin nažalost nije uspio izboriti plasman u polufinale. U prvom kolu zauzeo je 4. mjesto sa vremenom 1:49,86, te ga je 7 stotinki dijelilo od 3. mjesta koje vodi u polufinale. Amel je u obe trke, prvog kola i polufinala zauzeo 1. mjesto i tako se plasirao u finalnu trku. U finalu je zauzeo 5. mjesto i još jednom pokazao svoj kvalitet pred Olimpijske igre Tokyo 2020.

TAEKWONDO

U Sofiji se održao osmi internacionalni G1 turnir “RAMUS SOFIA OPEN” na kojem su učestvovali takmičari iz Bosne i Hercegovine i osvojili ukupno 10 medalja.

Najbolji rezultat za bh. predstavnike ostvarila je naša stipendistikinja Marija Štetić koja je osvojila srebrenu medalju. Na svom putu do drugog mjesta Štetić je ostvarila četiri pobjede, a u polufinalu je savladala višestruku olimpijsku pobjednicu Jade Jones na zlatni bod.

Mlada Olimpijska nada Ada Avdagić, koja je također stipendistikinja OK BiH, u kategoriji junior osvojila je također zlatnu medalju.

Prvog dana turnira kadeti i juniori osvojili su još 8 medalja, od čega dvije zlatne, jednu srebrenu i pet bronzanih: Zorana Sandić i Ejla Makaš osvojili su zlatne medalje, srebrenu medalju osvojila Hena Kudra, dok su bronzani bili Ira Grgić, Šejla Ćatić, Fahrudin Adilović, te Milica i Jelena Vasić.

BRZO KLIZANJE

Seniorski reprezentativac Bosne i Hercegovine u brzom klizanju (short track), Tarik Omeragić, uz podršku Saveza klizačkih sportova BiH, nastupio je na Svjetskom prvenstvu u Dordrechtu (Nizozemska), od 5. do 7. marta ove godine.

U konkurenciji 44 najbolja brzoklizača svijeta, uglavnom svjetskih i olimpijskih pobjednika, nastup Tarika u sve tri discipline (500, 1000 i 1500 m), bio je dobar. Posebno izdvajamo trku na 500 m u kojoj je postavio novi državni rekord sa vremenom 0:43.090 s, koji je do tada držao Edin Branković. Ovaj rezultat je utoliko vredniji, jer je Tarik, od marta prošle godine, zbog pandemije i nemogućnosti treniranja van BiH, imao samo 20 dana treniga na ledu u Celju, pred sami odlazak na Svjetsko prvenstvo.

Iz Saveza klizačkih sportova BiH istakli su da su zadovoljni sa Tarikovim nastupom da od njega u nastavku klizačke sezone očekuju još bolje rezultate, a posebno u kvalifikacijama za nastup na ZOI Peking 2022.

TENIS

Bh. teniser Tomislav Brkić je osvojio svoju prvu ATP titulu u karijeri. Proteklog vikenda je u dublu sa Nikolom Čačićem osvojio ATP 250 turnir u Buenos Airesu. Ovom titulom Brkić napreduje na 71. mjesto ATP liste u dublovima.