Tea Kovačević osvojila Evropsko prvenstvo U-14: Najveći uspjeh u karijeri

Supertalentovana bosanskohercegovačka teniserka Tea Kovačević (14) iz Bosanske Gradiške ostvarila je najveći uspjeh u svojoj dosadašnjoj karijeri, osvojivši titulu na Evropskom prvenstvu U-14, održanom u češkom gradu Mostu. U finalu, Tea je savladala domaću predstavnicu Janu Kovačkovu rezultatom 2:1, nakon neizvjesnih setova 6:7, 6:4 i 6:4. Ova pobjeda, u kojoj je uspjela napraviti preokret nakon izgubljenog prvog seta, potvrđuje njen status jedne od najperspektivnijih mladih teniserki na evropskoj sceni.

Tea je do finala stigla bez izgubljenog seta, a u odlučujućem meču pokazala je nevjerovatnu snagu i koncentraciju, savladavši prvu nositeljicu turnira na domaćem terenu. Evropsko prvenstvo, koje organizuje Tennis Europe pod pokroviteljstvom Međunarodne teniske federacije (ITF), najprestižnije je juniorsko takmičenje, a njime su prošle brojne zvijezde svjetskog tenisa, uključujući Novaka Đokovića, Igu Švjontek i Karlosa Alkaraza. Osvajanjem ovog trofeja, Tea se pridružila listi šampiona koji su dominirali evropskom juniorskom scenom.

Ovim uspjehom, Tea Kovačević je postala prva bh. teniserka koja je osvojila Evropsko prvenstvo u ovoj kategoriji, ponovivši uspjeh Damira Džumhura, koji je 2010. godine bio najbolji u muškoj konkurenciji U-18. Tokom ove sezone, Tea je već osvojila četiri U14 titule i pet naslova u U16 kategoriji, a sada se plasirala na završni Masters u Monte Karlu, gdje će se takmičiti sa najboljim mladim teniserkama Evrope.

OK BiH upućuje iskrene čestitke Tea Kovačević na svojenoj tituli na Evropskom prvenstvu U-14.