Bosna i Hercegovina se u Parizu predstavila i sportski i kulturno-umjetnički

Pariz je po treći put domaćin ljetnih Olimpijskih igara, 124 godine nakon prvih Igara 1900. godine u Parizu i 100 godina nakon drugog domaćinstva Igara koje su održane 1924. godine. Tačno 124 godine prošlo je od Svjetske izložbe u Parizu, gdje je bio postavljen prvi paviljon Bosne i Hercegovine. Iako tada mlada i nepoznata zemlja svijetu, Bosna i Hercegovina se predstavila sa raznolikom kulturom i istorijom.

Zahvaljujući inicijativi Olimpijskog muzeja i Ureda za Kreativni Izvoz, te finansijskoj podršci Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo, Bosna i Hercegovina se ponovo vratila na istu lokaciju, na rijeku Senu, gdje se ove godine održavaju kulturno-umjetnički programi (Olympiad Culturelle) na više lokacija (Olympic Houses) na kojim zemlje učesnice predstavljaju svoju tradiciju i kulturu.

Ovaj put, u paviljonu naše zemlje, koji je smješten na prvom plutajućem urbanom umjetničkom centru, Fluctuart, u Parizu, predstavljena je bogata istorija, olimpijsko naslijeđe, ali i sve ono što spaja našu zemlju sa Francuskom: kultura, sport i umjetnost. Olimpijske igre su poslale poruku zajedništva i mira, simbolizirale različitost, toleranciju, uticale na naša društva i zapravo komunicirale univerzalnim jezikom koji nadilazi granice.

S druge strane, Showcase event na Seni promovirao je kulturno naslijeđe, te kroz izložbenu postavku predstavio istorijsku poveznicu BiH i Francuske u više oblasti: od arhitekture, ekonomije i uspješnih sportskih ličnosti do aktuelnih projekata i planiranih vizija budućnosti.

U okviru programa bila je najavljena premijera kratkog dokumentarnog filma sa Markusom Osterwalderom, osnivačem Olimpijskog kruga, istoričara koji je prepoznao i Međunarodni olimpijski komitet u Švicarskoj. U 12 sati u vrtu Švicarske Ambasade u Parizu, u sklopu paviljona Maison Suisse, film je bio predstavljen za znatiželjni dio publike. Film je nastao tokom Markusovog boravka u Sarajevu kao prvog zvaničnog gosta Olimpijskog muzeja u svrhu obilježavanja 40. godišnjice ZOI-a, te je pratio njegovu posjetu olimpijskim objektima i predavanja u Muzeju.

Pored filma, predstavljena je i posebna poštanska markica kreirana u saradnji sa Francuskim institutom za 40. godišnjicu ZOI '84. Događaj je okupio veliki broj posjetilaca, uz mnogobrojne predstavnike diplomatskog kora koji su posjetili vrlo uspješnu prezentaciju i izložbu. Takođe su bili prisutni i sportisti i treneri bh. tima, a čelnici OK BiH su prisustvovali skupa sa predstavnicima olimpijskih komiteta iz regiona na ovom značajnom događaju za Bosnu i Hercegovinu kojem je Olimpijski komitet BiH specijalni partner.

Spoj sporta i kulture doprinosi razvoju imidža društva i njegovog pozicioniranja u svijetu. Kroz međunarodne kulturne i sportske odnose, države uspostavljaju veze, dijele kulturne vrijednosti i običaje, te utiču na međusobno razumijevanje i percepciju, što ima ključnu ulogu u međunarodnoj politici koja oblikuje identitete, vrijednosti i interese država.

Simbolično, u 7. okrugu u Parizu, području snažnog intelektualnog i kulturnog značaja, na lokaciji gdje je prije 124 godine bio prisutan Paviljon Bosne i Hercegovine, program koji je pripremio Ured za Izvoz Kreativne Industrije bio je predstavljen pod porukom: "Nasljedstvo, Relevantnost i Istrajnost" i uključivao je mješovitu verziju olimpijskog naslijeđa, međukulturalnu istorijsku vezu između Francuske i Bosne i Hercegovine.

Direktorica Olimpijskog muzeja u Sarajevu, Senka Ibrišimbegović je ovim povodom izjavila: “Ja želim da pozdravim sve goste u kući Bosne i Hercegovine. To je kuća kulture i umjetnosti koju smo organizirali na današnji dan 6. augusta 2024. godine povodom održavanja Olimpijskih igara u Parizu. Nama je bila čast da uz sportski događaj koji se desio za naše olimpijce iz Bosne i Hercegovine, uključimo i jednu izložbu svega onoga što je Olimpijsko naslijeđe Sarajeva i Olimpijade 1984. godine, ali naravno i svega onoga što su kulturne, značajne aktivnosti Grada Sarajeva koje ga promovišu u Svijetu. Tu su eminenti ljudi koji imaju poveznicu sa Parizom, kao što su Safet Sušić, umjetnici poput Agnes B. koja je dizajnirala Srce Sarajeva za Sarajevski film festival koja živi u Parizu, Milomir Kovačević Strašni, fenomenalni fotograf koji živi u Parizu i promovira našu kulturu i umjetnost i naravno Renco Pjano koji je napravio prvi Muzej savremene umjetnosti u Parizu zajedno sa Ričardom Rodžersom, a sada se ostvaruje i njegov san da se izgradi Muzej savremene umjetnosti u Sarajevu koji će uskoro krenuti da se gradi. Ovdje smo okupili sve prijatelje Bosne i Hercegovine koji žive u Parizu i naravno one koji su trenutno tu zbog održavanja Olimpijskih igara, dakle sve internacionalne goste koji djeluju u području različitih kulturnih institucija kao što su Francuski kulturni centar sa kojim smo ove godine napravili jednu specijalnu markicu da povežemo 40 godina od Olimpijade u Sarajevu i ovogodišnje u Parizu. Vrlo smo ponosni što vas možemo ugostiti ovdje u prekrasnom, urbanom centru kulture Fluctuart na rijeci Seni, na izvrsnoj lokaciji uz sami centar održavanja otvaranja Olimpijskih igara. Fluctuart je centar domaćin današnje manifestacije, koji zapravo odašilje tu jednu važnu poruku da Bosna i Hercegovina pored svojih sportskih šampiona ima i vrhunsku umjetnost, arhitekturu i općenito kulturu kojom se možemo ponositi u cijelom Svijetu, tako da bih se zahvalila svima koji su podržali ovu inicijativu, a to je Ministarstvo kulture i sporta Kantona Sarajevo zajedno sa Ministrom i svim njegovim saradnicima, zahvalila bih se timu Olimpijskog muzeja u Sarajevu zajedno sa osnivačem Gradom Sarajevom i Gradonačelnicom koja podržava i svi Vijećnici koji podržavaju rad Olimpijskog muzeja. Naravno Olimpijski komitet Bosne i Hercegovine koji uvijek daje veliku podršku svim našim aktivnostima koji se tiču promocije kulture našeg Muzeja koji ima jedan jedinstveni pristup prezentaciji sarajevskih Olimpijskih igara, a to je upravo ta poveznica sporta i umjetnosti. Dobro došli i u Sarajevo da nas posjetite i da osjetite tu čar olimpijskog Sarajeva.”

 

Tekst djelimično preuzet sa portala Klix.ba

Prijavite se na newsletter Olimpijskog komiteta Bosne i Hercegovine