ODRŽAN “IZBOR SPORTISTE GODINE 2012 “ U ORGANIZACIJI OK BIH

Nakon analize svih pristiglih prijedloga u muškoj i ženskoj konkurenciji, stručni žiri OKBiH jednoglasno je odlučio da za najboljeg u 2. izboru sportiste godine u organizaciji OK BIH bude proglašena Larisa Cerić. Ona je istovremeno dobitnica priznanja za najuspješniju sportistkinju.

U 2012. osvojila je naslov prvakinje na EP-u za seniorke do 23 godine u Pragu. Na Svjetskim kupovima u Rimu i Bukureštu bila je trećeplasirana. Na Evropskom kupu u Beogradu osvojila je prvo, na EK-u u Sarajevu drugo, a na ovim takmičenjima u Celju i Pragu bila je treća. U konkurenciji za najbolju sportistkinju bile su još Selma Sejdinović (džudo), Emina Hadžiahmetović (stoni tenis) i Biljana Cvijanović (atletika).

U najužu konkurenciju kod muškaraca ušli su Damir Džumhur (tenis), Amel Mekić i Dražen Subotić (oba džudo), a najboljim u 2012. progašen je Džumhur, osvajač pet ITF turnira u singlu i jednog ITF turnira u dublu.

Najbolji trener je doc. dr. Branislav Crnogorac. Njegovi takmičari ispunili su A olimpijsku normu, osvojili evropsku zlatnu medalju za seniorke do 23 godine, dvije bronze na svjetskim kupovima, jedno zlato, dva srebra i tri bronze na evro-kupovima. Trener je Cerićeve, Mekića, univerzitetskog evropskog prvaka Ibre Miladina, Eldina Omerovića, bronzanog sa OI mladih. U konkurenciji za najuspješnijeg trenera bili su još Veljko Piljević (plivanje) i Nerfid Džumhur (tenis).

Za najuspješniju mladu sportistkinju izabrana je džudistkinja Aleksandra Samardžić. U konkurenciji su još bile i Dea Herdželaš (tenis) i Emina Konjić (atletika).

Najbolji mladi sportista je džudista Petar Zadro, a kandidati za ovo priznanje bili su i Mesud Pezer (atletika) te Aleksa Crnčević i Mensur Ćorić (oba biciklizam).

Najuspješniji u konkurenciji neolimpijskih sportova je karatista Nermin Potur. Još su konkurisali karatistiknja Mirsada Suljkanović i karatista Edin Sarić.

Stručni žiri jednoglasno je odlučio da reprezentacija BiH u sjedećoj odbojci, paraolimpijski prvak iz Londona, bude proglašena za najuspješniju ekipu kod paraolimpijskih sportova.

Najbolja ekipa je juniorska košarkaška reprezentacija BiH, koja je prvi put u historiji osvojila zlato na EP-u za juniore B divizije i plasirala se među najbolje u Evropi. Za ovo priznanje nadmetali su se još aeromodelarska selekcija BiH te AK Borac, BSK Banja Luka (biciklizam) i BK Zmaj od Bosne iz Tuzle.

Specijalne nagrade dodijeljene su Salki Hasanefendiću i KJP ZOI '84 za projekat sport i održivi razvoj. Iz OKBiH istakli su da su aktivnosti ZOI '84 rezultirale ostvarivanjem pretpostavki za pobjedu u kandidaturi za Evropsku olimpijadu mladih 2017. i da je ostalo samo četiri dana do momenta kada će Sarajevo i Istočno Sarajevo postati olimpijski gradovi po drugi put, osvajanjem kandidature za Evropsku olimpijadu mladih EYOF 2017. godine.

Specijalne nagrade

Specijalnom nagradom Za životno djelo nagrađen je Ivica Osim, predsjednik Komiteta za normalizaciju N/FSBiH.

Dobitnici ostalih specijalnih nagrada su bh. košarkaški reprezentativac Mirza Teletović (za najboljeg strijelaca Eurolige)

Nogometni/Fudbalski savez BiH (za razvoj Grassroots fudbala)

prof. dr. Husnija Kajmović (za projekat Olimpijske školarine trenera u organizaciji MOK-a)

Dejana Sadžak, uposlenica OKBiH (projekat u oblasti menadžmenta olimpijskih sportskih organizacija)

Edin Branković (fair-play gest godine)

doc. dr. Milanko Mučibabić (evropski viceprvak za veterane u džudu)

Mehmedalija Bajrić (osvajač dva srebra sa SP-a i jednog srebra sa EP-a za veterane u atletici) te

Komisija za vrhunski sport IK OK BIH.

Prijavite se na newsletter Olimpijskog komiteta Bosne i Hercegovine